Wiatrołap to pierwsze pomieszczenie zaraz po przekroczeniu progu domu. Mimo że jego wymiary są nierzadko mocno ograniczone, pełni on niezwykle istotną funkcję. Przestrzeń ta chroni wnętrze budynku przed zimnem, będąc jednocześnie miejscem do przechowywania obuwia oraz okryć wierzchnich. W tym artykule na tapet weźmiemy mały wiatrołap w domu i w mieszkaniu. Choć stanowi on spore wyzwanie aranżacyjne, dzięki naszym podpowiedziom stworzysz z niego nie tylko funkcjonalną, ale i stylową wizytówkę swojego domu. Zatem jak urządzić mały wiatrołap, aby był praktyczny i estetyczny? Podpowiadamy.

Przemyślana aranżacja przestrzeni, czyli jak urządzić mały wiatrołap?

Przed rozpoczęciem urządzania małego wiatrołapu, w pierwszej kolejności warto dobrze zastanowić się nad funkcjonalnością tej przestrzeni. Pytania, które należy sobie zadać, to przede wszystkim: jakie przedmioty mają być przechowywane w tym pomieszczeniu? Jakie akcesoria są niezbędne przy wyjściu z domu oraz jakie akcesoria i dodatki miałyby się w nim znajdować? Po dokładnej analizie, przychodzi czas na poszukiwanie inspiracji, które pomogą urządzić mały wiatrołap. Aranżacje niewielkiej przestrzeni powinny przede wszystkim bazować na jasnych, minimalistycznych rozwiązaniach, które nie przytłoczą pomieszczenia, a pomogą optycznie je powiększyć. Wartym rozważenia jest, czy w danym przypadku odpowiednim wyborem będzie mały wiatrołap z szafą, czy może lepiej sprawdzi się klasyczny wieszak na kurtki. Istotne są również kwestie związane z siedzeniem. W tego typu przestrzeniach świetnie sprawdzają się pufy ze schowkiem, wzbogacone dodatkowo o półki do przechowywania obuwia. Nie zajmują wiele miejsca, są funkcjonalne i pełnią również funkcję dekoracyjną. Mimo ograniczonej powierzchni, mały wiatrołap z siedziskiem to praktyczne rozwiązanie, które zdecydowanie warto rozważyć.

Jak optycznie powiększyć mały wiatrołap w domu?

Poszukując odpowiedzi na pytanie, jak urządzić mały wiatrołap w domu, z pewnością nie należy pomijać rozwiązań, które pozwolą na optyczne powiększenie tego typu przestrzeni. Kluczową rolę odgrywa w tym przypadku odpowiedni dobór kolorów. Zatem jak pomalować mały wiatrołap? Inspiracje dotyczące stosowanych barw przede wszystkim bazują na jasnych, pastelowych odcieniach, których rolą jest właśnie optyczne powiększenie wnętrza. Dobrym wyborem okazuje się być biel, jasny szary oraz beż, które dzięki rozświetleniu pomieszczenia, tworzą wrażenie jego przestronności.

Poza doborem odpowiednich kolorów, istnieją jeszcze inne metody, aby optycznie powiększyć wąski mały wiatrołap. Aranżacje takich pomieszczeń zakładają również wykorzystanie lustra, które odbijając światło, tworzy iluzję większej przestrzeni. Może być to wolnostojący element, mocowany do ściany lub szafa z lustrzanym frontem. Pomysłów jest wiele, więc każdy znajdziesz odpowiedni pomysł na swój mały wiatrołap.

Jak urządzić mały wiatrołap w domu? Funkcjonalne meble na miarę

Mając w domu lub w mieszkaniu wiatrołap mały, konieczne jest przemyślane zagospodarowanie dostępnej przestrzeni. Ograniczone możliwości nie stanowią jednak przeszkody w stworzeniu funkcjonalnego, efektownego wnętrza. Wystarczy postawić na odpowiednie rozwiązania, aby osiągnąć obrany cel. Świetnym wyborem, jeśli chodzi o mały wiatrołap w bloku czy w domu, są meble robione na miarę, które perfekcyjnie wpasują się w dostępną przestrzeń. Żeby jednak być w pełni usatysfakcjonowanym z dokonanego przez siebie wyboru, warto postawić w tym zakresie na współpracę z profesjonalistami. Wykwalifikowany, cieszący się nieposzlakowaną renomą producent mebli drewnianych, jak Meble Moskała, to pewność, że zamówienie zostanie zrealizowane zgodnie ze sztuką. Niezależnie od tego, jakie elementy wyposażenia zostaną wybrane, jeśli chodzi o mały wiatrołap – szafa z siedziskiem, pufy ze schowkiem czy inne rozwiązania – te zrobione na miarę pozwolą na perfekcyjne zagospodarowanie dostępnej przestrzeni i stworzenie funkcjonalnego, przykuwającego wzrok pomieszczenia.

Mały wiatrołap – jakie płytki wybrać?

Poszukując inspiracji aranżacyjnych na bardzo mały wiatrołap, należy pamiętać również o doborze odpowiednich płytek. W tego typu przestrzeniach najlepiej postawić na antypoślizgowe modele o wysokiej klasie ścieralności, które mimo intensywnego użytkowania zachowają swoje właściwości i nienaganną estetykę przez długi czas. To jednak nie jedyne kwestie, na które warto zwrócić uwagę, urządzając mały wiatrołap. Jakie płytki sprawdzą się najlepiej? Te w jasnych, pastelowych kolorach. Dzięki nim możliwe będzie rozjaśnienie pomieszczenia, a co za tym idzie – jego optyczne powiększenie.

Dobór odpowiedniego oświetlenia a bardzo mały wiatrołap

Niezależnie od tego, czy urządzasz nowoczesny mały wiatrołap, czy może stawiasz na klasycznie zaaranżowane wnętrze, w każdym przypadku istotny jest dobór odpowiedniego oświetlenia. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w odniesieniu do pomieszczeń pozbawionych dostępu do naturalnego światła. Zarówno jeśli chodzi o mały wiatrołap w domu jednorodzinnym, jak i ten w bloku, warto zrezygnować z jednej, centralnie umiejscowionej lampy na rzecz kilku mniejszych źródeł światła. Dzięki nim możliwe będzie stworzenie odpowiedniej iluminacji, wprowadzającej do wnętrza przytulną atmosferę.

Mały wiatrołap w bloku – sprytne rozwiązania aranżacyjne

Utrzymanie porządku – to klucz, szczególnie jeśli chodzi o mały wiatrołap. Jak urządzić zatem przestrzeń, która pozwoli na efektywne przechowywanie przedmiotów? Opcji jest wiele. Mały przedpokój wiatrołap z siedziskiem wzbogaconym o skrytkę i półkę na buty, szafa na miarę sięgająca do sufitu z drzwiami przesuwnymi, wieszaki, organizery na drzwiach czy półki. Dzięki tym prostym i sprytnym rozwiązaniom utrzymanie porządku w małym wiatrołapie nie będzie stanowiło większego wyzwania.

Mamy nadzieję, że dzięki przedstawionym w naszym artykule pomysłom, bez trudu zaaranżujesz mały wiatrołap nowoczesny czy klasyczny w swoim domu lub mieszkaniu. Zachęcamy do zapoznania się z innymi treściami publikowanymi na prowadzonym przez nas blogu, które stanowią źródło cennych informacji na wiele tematów. 

Polecane wpisy